A look at Week 3 high school football matchups in ND

Below are several North Dakota high school football games in The Forum’s coverage area that are worth a look:

1. CLASS 2A – Enderlin-Maple Valley (2-0) at No. 3 Fargo Shanley (1-1), 6 p.m.
Shanley caps off its homecoming week with a Friday night matchup against Class 2A, East Region newcomers Enderlin-Maple Valley. … Enderlin-Maple Valley enters Sid Cichy Stadium with a 2-0 record after picking up wins against Northern Cass and Griggs-Barnes County. … Friday will be a big test for the Falcons, who play their first region contest of the year against the defending Class 2A state champions. … The Deacons are coming off a 49-22 win over Class 3A Fargo North.

2. CLASS 2A – Kindred (1-1) at Central Cass (1-1), 7 p.m.
Both Kindred and Central Cass are coming off tough road losses against Class 2A West Region opponents. … The Vikings fell 34-24 against No. 1-ranked Minot Ryan and the Squirrels lost a 30-14 contest against Beulah. This matchup will be of high importance to both teams, who will be looking to start the year off right in 2A, East Region play.

3. 9-MAN – No. 4 Napoleon-Gackle-Streeter (3-0) at LaMoure-Litchville-Marion (3-0), 7 p.m.
It’s battle of two undefeated teams. … LaMoure-Litchville-Marion received votes in the first two 9-man AP polls and if they somehow pull off a win they would likely break through into the top 5.

4. 9-MAN – Finley-Sharon-Hope-Page (3-0) at No. 1 Cavalier (1-0)
Finley-Sharon-Hope-Page hits the road and plays No. 1-ranked Cavalier. … F-S-H-P is on the heels of a 60-6 win over North Star and should provide a test to Cavalier.

Here is the complete composite schedule for the high school matchups from The Forum’s coverage area.

FRIDAY, SEPTEMBER 13

CLASS 3A

Fargo Davies at Grand Forks Central, 7 p.m.

West Fargo at Fargo North, 7 p.m.

Grand Forks Red River at Mandan, 7 p.m.

CLASS 2A

Kindred at Central Cass, 7 p.m.

Enderlin Maple Valley at Fargo Shanley, 6 p.m.

Griggs-Barnes County at Dickinson Trinity, 8 p.m.

Wahpeton at Lisbon, 7 p.m.

Grafton at Valley City, 7 p.m.

CLASS 1A

Carrington at Kidder County, 7 p.m.

Hillsboro-Central Valley at Ellendale-E-K, 7 p.m.

Rugby at Harvey-Wells County, 7 p.m.

May-Port-CG at North Prairie, 7 p.m.

Northern Cass at Milnor-North Sargent, 7 p.m.

Oakes at Linton-HMB, 7 p.m.

9-MAN

Wyndmere-Lidgerwood at Sargent Central, 7 p.m.

South Border at Fargo Oak Grove, 7 p.m.

Strasburg-Zeeland at Richland, 7 p.m.

Four Winds at New Rockford-Sheyenne, 7 p.m.

Napoleon-Gackle-Streeter at LaMoure-L-M, 7 p.m.

F-S-H-P at Cavalier, 7 p.m.

SATURDAY, SEPTEMBER 14

CLASS 3A

Fargo South at Devils Lake, 3 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>